společnost

V Rožnově vznikla nová knihobudka aneb není budka, jako budka

Začátek října byl i letos ve znamení týdne knihoven. Jeho vrcholem byl literární dezert, neboli slavnostní otevření nové knihobudky. Ta byla veřejnosti zpřístupněna ve čtvrtek 5. října na Masarykově náměstí. Otevření doprovázelo čtení z knihy Podivná knihovna v podání žáků 9. třídy ZŠ Sedmikráska

„Na jaře letošního roku jsme dostali tip, že O2 ruší telefonní budky na náměstí, takže nás napadlo přetvořit ji na něco, co je nám vlastní, tedy na knihobudku. Město ji odkoupilo a dalo nám ji k užívání,“ vysvětlil ředitel městské knihovny Pavel Zajíc.

Knihobudka funguje dvacet čtyři hodin denně a nabízí knihy, které knihovna nepotřebuje, vyřazuje, nebo je má v duplicitním počtu.

„Jedná se o knížky, o kterých si myslíme, že by mohl ještě někdo číst. Jsou to i novější knihy, které nám lidé nosí do knihovny, ale my už je máme, proto je posíláme takto dál,“ popsala knihovnice Alena Srovnalová.

Knihobudky slouží k bezplatnému půjčování, výměně a sdílení knih. Kdokoli si může knihu půjčit a po přečtení ji buď vrátit, nebo poslat dál a udělat z ní takzvanou putovní knížku.

„Ten projekt děláme už déle. Máme zkušenost, že se jedna putovní kniha z rožnovské knihovny dostala až do Austrálie, kdy nám čtenáři psali, že ji objevili na letišti. My máme radost, že se knihy dostávají do oběhu a cestují,“ dodala Srovnalová.

Knihy mohou do budky vložit také sami čtenáři. Takto dostanou příběhy druhou šanci u někoho jiného. Jen je třeba dbát na to, že budky nejsou sběrný dvůr ani odkladiště.

Kolemjdoucí, kteří slavnostnímu otevření přihlíželi, byli nadšení.

„Je to super, jsem nadšená. Mám doma knížky, co už mám přečtené a myslím, že potěší i druhé, tak je sem určitě donesu,“ svěřila se Hana Němcová z Rožnova.

„Moc mě budka zaujala, je to tady přímo v centru a na dobrém místě. Je to rozhodně dobrý nápad,“ prozradila své dojmy obyvatelka Rožnova Marie Vašková.

Knihobudky nejsou v republice ničím ojedinělým. V Rožnově bylo budek rovnou šest. Z důvodu špatně zvolených materiálů však musely být odstraněny. Nyní je knihobudka z trvalejšího materiálu a je jedinou ve městě.

„Bereme ji jako pobočku v centru města a doufáme, že si ji oblíbí i občané, kteří do knihovny nechodí,“ doplnil ředitel knihovny.

Knihovna bude budku kontrolovat a doplňovat, ale je především na lidech, jak se k ní budou chovat.

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button