Historii Zubří si tamní obyvatelé připomenou nejen novým kalendářem, ale také dotiskem knihy Cesta ke kořenům. Publikace, jejíž první vydání bylo v roce 2010 věnováno sedmistému výročí města, mapuje historii Zubří od čtrnáctého století až do současnosti. Vydáno jí tehdy bylo na tisíc kusů.
Knihu napsal bývalý ředitel vsetínského státního okresního archívu Ladislav Baletka, který na ní pracoval přibližně rok a půl. S některými údaji mu pomáhal také bývalý učitel ze Zubří Jan Koláček. Ani jeden z autorů se dotisku nedožil.
Publikace vyšla v nákladu tří set výtisků. „Nové vydání jsme připravili proto, že se lidé po knize stále ptali, a my jsme jim chtěli vyhovět. K dispozici bude kniha na konci listopadu a její cena bude stejná jako před sedmi lety, lidé za ni zaplatí dvě stě padesát korun. Prodávat ji budeme v knihovně, v muzeu, v Klubu a také na podatelně městského úřadu,“ přiblížila správkyně muzea Erika Ondřejová.
Minulost města letos připomene i kalendář na příští rok. „Najdeme v něm fotografie z průběhu dvacátého století. Zastoupeny jsou například snímky ze Spartakiády v pětaosmdesátém roce, z vynášení Morany z roku čtyřicet sedm, ze Sokolského závodu z osmatřicátého, či snímek koupaliště z roku sedmdesát,“ přiblížila obsah Erika Ondřejová s tím, že kalendář je v prodeji a stojí šedesát korun.
O kalendář je mezi lidmi zájem. „Koupila jsem jej své sestře, která bydlí v Zašové a kamarádce z Rožnova, protože její manžel pochází ze Zubří,“ řekla například Milada Vlková.
Historii města i umění místních obyvatel předvedou Zuberští také na výstavě na jednom ze severomoravských zámků. „Půjčujeme naši výšivku Státnímu zámku v Hradci nad Moravicí, kde se stane součástí vánočních programů. Poputují tam téměř dvě stovky výstavních exponátů,“ doplnila správkyně muzea.