
Dva dny plné zábavy pro celou rodinu. Tak vypadaly Dny města Zubří, které se konaly v pátek 1. a v sobotu 2. září v areálu klidového centra. „Inspirací pro letošní ročník se stala Werichova písnička Ten umí to a ten zas tohle, proto se návštěvníci seznámili s bohatou směsicí lidských dovedností, jimž vévodili Nositelé tradice lidových řemesel: vyšívačka Marie Pyrchalová a metlář Jiří Ondřej,“ přiblížila vedoucí odboru kultury zuberské radnice Lenka Přečková.
Dny města Zubří se konaly posedmé, podruhé s dvoudenním programem. „První den jsme věnovali místním spolkům a tradicím, na druhý jsme pozvali hvězdy odjinud,“ řekla Lenka Přečková s tím, že akci navštívilo zhruba dva tisíce lidí, kteří přihlíželi nejrůznějším formám talentů. Od metlářství, košíkářství a vyšívání, přes cirkusové umění, kouzelnictví a loutkové divadelnictví. V programu také zazářily kapely Mňága a Žďorp a Hradišťan.
V rámci doprovodného programu byla zahájena výstava Kouzlení bílou nitkou, která potrvá do 4. listopadu. Nabízí srovnání zuberské bílé výšivky s paličkovanou barevnou krajkou.
„Zatímco na přelomu devatenáctého a dvacátého století byla v každé zuberské chalupě alespoň jedna vyšívačka, paličkování bylo na Valašsku raritní. Tradičními oblastmi jsou totiž Krušné hory, Šumava a Orlicko. Je ale pravda, že se při industriálních školách ve Valašském Meziříčí učily ženy paličkovat. Dnes se této tradici věnuje už jen Valašský krajkářský spolek. Také vyšívaček ubývá,“ prozradila kurátorka výstavy Erika Ondřejová.
Sto patnáct exponátů si výstavní galerie na Petrohradě zapůjčila muzeum sto z Valašského krajkářského spolku, z Valašského muzea v přírodě a ze soukromých sbírek.
Dny města navštívil i zuberský starosta. „Myšlenka je to dobrá, i když já se na ni nijak nepodílel. Máme dobře obsazený odbor kultury a sportu, ti lidé mají nápady a dělají svou práci moc dobře. Podle mě je důležité, aby se občané setkávali a bavili se. Život není jen o práci, ale také o uvolnění,“ řekl Lubomír Vaculín.