Spektrum Rožnovska

Veru už dávno vyměnil za Canon a kinofilm za digitální fotografii

Procházel se parkem, byl listopad, foťák měl v brašně. Když přišel k jezírku, pozoroval chvíli děti, jak tvoří na hladině obrazce ze spadaného listí. Foukal do nich vítr a deformovaly je proplouvající kachny. To mu přišlo natolik zajímavé, že okamžik zachytil objektivem. O čtyři měsíce později s ním ve své kategorii zvítězil ve fotosoutěži, kterou vyhlásilo v rámci mezigenerační spolupráce rožnovské Seniorské centrum. Cenu si společně s ostatními oceněnými přišel v úterý 4. dubna převzít do obřadní síně radnice.

„Jsem překvapený, vůbec jsem nečekal, že bych mohl uspět. Vždyť se přihlásili autoři s mnohem perfektnějšími snímky,“ neskrýval dojetí osmdesátiletý Vilém Nekuža.

Fotografii se věnuje už pěknou řádku let. První obrázky, tehdy ještě černobílé, dělal na fotoaparátu Vera.

„To se používal kinofilm. Fotil jsem hlavně rodinu. Teď mám Canon, ale není to zrcadlovka, jen obyčejný digitál, který mi šetří čas. I proto jsem zaskočený, že právě já jsem vyhrál,“ kroutil hlavou fotoamatér, který se vášnivě rád věnuje turistice. Právě při výletech s kamarády do přírody vzniká nejvíce snímků.

Fotosoutěž uspořádalo Seniorské centrum u příležitosti Evropského dne solidarity mezi generacemi. Ten si v Rožnově připomněli vůbec poprvé.

„Zapomínáme na to, jak je důležité a přínosné vzájemně se poznávat, spolupracovat a překonávat bariéry,“ vysvětlil za organizátory Rudolf Konečný.

Také on se do soutěže přihlásil. A také on uspěl. Za snímek Praxe v ateliéru získal ve své kategorii zvláštní uznání. Začínal stejně jako kolegové jeho generace s kinofilmem, ale před dvaceti lety naskočil na vlnu digitálních fotografií.

„Dnes všichni disponují mobilními telefony, nikdo už nepotřebuje laboratoř, papír nebo album. Technický pokrok je záviděníhodný. Udělat dobrý snímek je dnes nesrovnatelně jednodušší a levnější,“ přiznal jednaosmdesátiletý majitel Olympusu a Canonu.

Mladou generaci ve fotosoutěži zastupovala čtrnáctiletá Natálie Krajinová.

„Nejraději mám přírodu, ale moc ráda dělám i portréty. Líbí se mi zachycovat a zvěčňovat vzpomínky,“ prozradila mladá autorka, která právě s portrétem kamarádky zvítězila v kategorii žáků.

„Chodím do fotokroužku na Sedmikrásce. Nejdříve jsem to jen chtěla zkusit, přišlo mi to zajímavé, ale nakonec mě to pohltilo,“ přiznala majitelka zrcadlovky Canon.

Kategorii středních škol ovládla Beáta Klimazová se snímkem Studentské zimní radovánky.

Výstavu soutěžních snímků si mohou zájemci prohlédnout do 18. dubna. Chodby radnice jich od 43 autorů zdobí 128.

 

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button