společnost

Veselá věda dává průchod přirozené zvídavosti

Jak z bonbónu a sodovky vyrobit gejzír? Umí voda téct do kopce a je možné nafouknout balónek, aniž bychom do něj foukli? Odpovědi nejen na tyto otázky odhaluje Karel Babiánek v kroužcích Veselé vědy.

,,Všechny děti spojuje zvídavost a schopnost úžasu. Kroužky Veselé vědy jim ukazují zábavnou a hravou formou přírodní děje, na kterých se učí přírodní zákony. Nejsme organizace, co učí fakta, i když je při pokusech děti často pochytí. My jim především pomáháme a ukazujeme, jak mohou samy pokusy zrealizovat,“  říká Karel Babiánek, který má za sebou první rok lektorství v rámci sdružení Veselá věda, nabízející  badatelské a technické kroužky pro žáky prvních až pátých tříd základních škol.

,,Myslím, že ten zájem je potřeba probudit už v raném věku. Měli bychom dětem nabídnout alternativu k uměleckým a sportovním kroužkům a ukázat jim, že existuje i něco technického, aby k tomu získaly vztah a nebály se. Musí z toho mít zábavu,“ vysvětluje vystudovaný technik a pedagog.

Veselou vědu založila maminka tří dětí a bioložka Martina Fialová, která chtěla dětem ukázat, jak zábavné a fascinující může být učení. K různým tématům proto sestavila sady experimentů, které s dětmi lektoři na kroužcích zkoušejí.

,,Ve škole mi kolegyně povídala o tom, že její osmiletá dcera byla na nějakém příměstském táboře. Přijela nadšená, zkoušela si doma různé pokusy, což mě zaujalo, takže jsem si našel informace na internetu, zkontaktoval vedení a domluvil se na spolupráci,“ prozrazuje svůj příchod ke sdružení Babiánek.

Škola na Koryčanských Pasekách nabízí kroužek pro nejmenší, kde se děti dozví všeobecné přírodní poznatky z biologie, fyziky a chemie. Další stupeň je už náročnější a je vhodnější pro pokročilé, kteří budou schopni provádět pokusy. Letos nově přibyl kroužek se stavebnicí Merkur. Ten prozkoumává základy techniky a mechaniky.

,,Už se těším, až to tam rozjedeme, kluci mají tendenci pořád něco montovat a ten Merkur je na to velice vhodný. Kroužky děti inspirují a otevírají jim cestu, aby se nebály a zkoušely nové věci. Ony často zkouší i nemožné, co dospělým může připadat jako nesmysl, ale třeba jim z toho něco vyjde. Vlastně spousta takových významných objevů vznikla náhodou, největších objevů obvykle nedosahují ti, kterým se povede všechno napoprvé, ale ti, kteří i po mnoha nezdarech dokáží pokračovat,“ dodává Babiánek.

A právě možnost dát průchod přirozené zvídavosti a  touze objevovat beze strachu ze známek, selhání nebo hodnocení umožňují krožky Veselé vědy.

,,Všechny zvídavé děti bych pozval především na zajímavou poznávací činnost. Takže kdo je aktivní a nebojí se experimentovat, ať určitě přijde. Měl bych ale výzvu i pro dospělé. Tady v Rožnově je spousta aktivních lidí, co už jsou v důchodu a třeba se jim zdá, že nemají co dělat, a jsou to lidé vzdělaní a schopní, kteří mají mnoho zkušeností z různých oborů. Na ty bych rád apeloval, aby se zapojili do takových činností, které jim přinesou spokojenost a radost a u kterých budou moci předat své cenné zkušenosti dál,“ zdůrazňuje lektor.

Karel Babiánek původně pracoval jako technik v Tesle, studoval dálkově VUT v Brně a externě vyučoval informatiku. Později si dodělal pedagogické vzdělání a přešel k učitelství.

,,Já už jsem pět let v důchodu, mezitím jsem dělal různé práce, ale hledal jsem pořád něco, co by mě jednak bavilo a jednak by to byla smysluplná činnost. Jednou z nich je právě Veselá věda, která mi dala uspokojení z užitečné práce a radost z nadšení dětí. Myslím, že investice do dětí, je ta nejlepší, co může být. Navíc děti dokáží ocenit, když se jim člověk věnuje a to, co do člověka jednou vložíte, to tam zůstane,“ svěřil se Babiánek, který ve volném čase pracuje v Parkinsonově klubu, věnuje se zahrádce, rád si přečte historickou knihu, podívá se na válečné seriály a jeho koníčkem jsou také čtyři vnoučata.

více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button