společnost

Vlakové nádraží se dočká rekonstrukce

Rožnovské nádraží je téma probírané už řadu let. V roce 2014 byla za účelem jeho revitalizce občany sepsána i petice. Teprve loni se Správa železniční a dopravní cesty nakonec rozhodla pro jeho rekonstrukci, která by se měla týkat nejen budovy, ale také nástupiště a kolejí. V současné době se na radnici uskutečnila schůzka se zástupci projekční kanceláře, která byla oslovena, aby přeprojektovala budovu nádraží včetně prostor pro příjezd vlaků.

,,Na schůzi jsme probírali, co se má na budově, okolo budovy, ale i s přístupem k zastávce měnit. Chceme zachovat přístup ze severovýchodu, aby mohli lidé přicházet mimo nákladovou plochu od hlavní části města. Dále požadujeme, aby byla zpřístupněna a dodělána komunikace ze západu od Bily a Lidlu, kde už komunikace částečně je,“ prozradil požadavky na úpravu nádražního prostoru starosta města Radim Holiš.

Ve zmiňovaných místech radní dále požadovali od Českých drah odkup pozemku pro vybudování chybějících parkovacích míst.

,,Myslíme i na důležitou část, kterou jsou parkovací místa. Budou zde parkovací plochy pro  zaměstnance a obsluhu nádraží, ale počítáme také s parkovištěm pro cestující veřejnost a to jak na krátkodobé, tak dlouhodobé parkování,“ uvedla tisková mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Kateřina Šubová.

 V okolí nádraží se plánuje vybudovat podél kolejí komunikaci, která povede k výpravní budově a na nástupiště. Nádraží samotné projde komplexní rekontrukcí jak pláště, tak vnitřních prostor. Dojde k drobnému odbourání přístavku, budou zde nové toalety, vestibul, pokladny pro cestující i další zázemí.

 ,,Co se týče samotné stanice, dotkne se rekonstrukce tří kolejí a modernizovat se bude také nástupiště u výpravní budovy, které se zvýší pro pohodlný nástup do bezbariérových souprav. Jedno nástupiště bude sloužit pro nostalgické jízdy,“ doplnila Šubová.

O podobě nádraží mají obyvatelé Rožnova jasnou představu.

,,Nádraží by mělo reprezentovat, protože je to místo, které lidé vidí ve městě jako první. Kromě toho by určitě mělo být uzpůsobené i pro osoby s handicapam,“ zdůraznila Lenka Malinová.

,,Podle mě by nádraží rozhodně mělo mít kvalitní zázemí, jak v podobě čekárny, tak sociálního zařízení. Prostor by měl být prostorný, vzdušný, moderní a osázený zelení,“ svěřil se se svou vizí Radek Kubáň.

,,Po nádraží požaduji, aby zde bylo čisto, místa k sezení a hlavně, aby se tady mohli lidé cítit bezpečně,“ vysvětlil obyvatel Rožnova Petr Křenek

Náklady na rekonstrukci nádraží jsou odhadovány na sto milionů korun. Projektová dokumentace by se měla připravovat v březnu příštího roku a přibližně v polovině roku 2019 by měly být úpravy zahájeny.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button