kulturaSpektrum Rožnovska

Výstava Ludmily Vaškové otevřela galerii Petrohrad

Po delší odmlce se znovu otevřely dveře do malebných a stylových prostor zuberské výstavní galerie Petrohrad. Ta byla v tomto roce veřejnosti dosud uzavřena z důvodu stavebních úprav budovy i jejího okolí.

Na vernisáž, která se konala ve čtvrtek 24. listopadu, se přišly podívat desítky lidí, galerie byla doslova přeplněná. Příchozí mohli obdivovat na třicet obrazů, betlémy a keramiku.

Inspiraci pro své dílo nachází Ludmila Vašková především v lidových písních a textech. „Téma si hledá každý člověk, který se rozhodne něco tvořit. Já jsem je našla v obsahu lidových písní. Hledám zejména takové, které zachycují určitý prožitek člověka a mají své opodstatnění i po letech,“ prozradila výtvarnice.

Když projíždí Zubřím, budova Petrohradu vždy přiláká její oči. Ráda zde chodí na výstavy.

„Těší mě, že zde mohu vystavovat, měla jsem zde své práce představit už před třemi lety, ale tehdy to bohužel nevyšlo, neboť jsem měla naslibované jiné věci a časově bych to nestihla,“ řekla Ludmila Vašková.

Dům z poloviny 19. století obývala zpočátku rodina Rozárky Otáhalové, neteře českého historika a politika Františka Palackého. Později Petrohrad sloužil jako obydlí kantorů či škola zuberského vyšívání. Po roce 1976 zde byla instalována expozice protifašistického odboje v Zubří a na Valašsku. Od roku 1995 se již prvního patra budovy začalo užívat jako výstavní galerie Města Zubří.

Nyní začíná nová kapitola Muzea Zubří. Petrohrad dostal novou fasádu, byla opravena střecha, půdní prostory, zázemí včetně kuchyňky a toalet pro veřejnost a v neposlední řadě bylo upraveno i okolí tak, aby se budova stala přístupnější.

Letošní rok byl pro kulturu ve městě příznivý. „V březnu byly slavnostně otevřeny nové prostory Muzea Zubří se stálou expozicí a veřejnosti přístupným depozitářem. V září občané města dostali dárek v podobě krásné, vzdušné a moderní knihovny. Na sklonku roku město Zubří dokončilo také rekonstrukci své historicky první kamenné stavby v Zubří, Petrohradu,“ připomněla předsedkyně Muzejní rady Marie Krupová.

Výstava Zpěv andělů bude otevřena až do 18. prosince, každý den kromě pondělí a středy, v době od 14 do 17 hodin.

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button