politika

Vzpomínka na Jarmilu Maleňákovou

Na obláčku tiše plout,
do nebe se zaklenout…

Byl konec října a já se dozvěděla velmi smutnou zprávu. Zemřela Jarka, Jarka Maleňáková. Nechtělo se mi tomu věřit, přestože jsem věděla, že je dlouhodobě nemocná.
Jsou lidé, kteří vás opustí, a vy tuto zprávu přijmete, jsou lidé, kteří si dovolí vás opustit, a nic jiného vám nezbývá, než to s bolestí v srdci přijmout.
Byl rok 1994 a my dvě jsme se potkaly na místní politické scéně. Já zastupitelka a úplný elév a Jarka místostarostka — zkušený matador. Měla už za sebou dva roky v Národním shromáždění. A když mi o tom vyprávěla, tak vždy říkala, jak většina poslanců plavala v moři neznalostí. Padly jsme si do oka a já se stala žákyní paní učitelky, která mě vedla až do roku 2002, kdy jsem ji vystřídala v křesle místostarostky.
Spolu jsme byly při mnoha aktivitách a mohu s klidným svědomím říci, že to byla politička, která se vždy snažila dělat správná rozhodnutí. Myslela na druhé a své funkce nikdy nezneužila.
Milovaly jsme Śrem, partnerské město, a když jsme tam přijely, tak všichni polští přátelé vítali Jarku s  otevřenou náručí. Bylo cítit, jak si jí váží. Co jsme se nasmály, když nám polští zemědělci ukazovali, jak umí pěstovat okurky, které mají stejnou délku. A to jsme tehdy netušily, že se to stane symbolem Evropské unie.
Hodiny jsme diskutovaly, co je lepší udělat ve školství, v kultuře, co v bytech. Jak vybojovat peníze pro tyto oblasti. Jak pomoci těm, co si to zaslouží.
Ano – je to již minulost, nevratná minulost, ale minulost, na kterou jistě nezapomenu. Jako nezapomenu na Jarku Maleňákovou, které vděčím za upřímné kamarádství, které se v  politice nenosí. Až se někdy sejdeme na tichém obláčku, zapálíme si cigárko a budeme se z vrchu dívat se všemi milými na naši zem, určitě si řekneme, že to naše přátelství mělo smysl.  Libuše Rousová

*******

Mgr. Jarmila Maleňáková se narodila 29. 3. 1937 v Lešné. Její učitelská dráha započala v letech 1959/60 na Horní Bečvě. Už následující rok přestoupila na rožnovskou ZŠ Videčskou, kde vyučovala češtinu, ruštinu a ruční práce až do roku 1990 (poté zde ještě coby penzistka občas suplovala mezi lety 2003 až 2006). V roce 1990 začala pracovat na Okresním výboru — odboru školství, kde setrvala šest let. Její politická kariéra odstartovala krátce po sametové revoluci v  roce 1990, kdy na dva roky vykonávala poslanecký mandát v tehdejším Národním shromáždění. Nezahálela ale ani doma v Rožnově, mnozí z nás si ji jistě pamatují, když pracovala v letech 1996 až 2002 na zdejší radnici coby místostarostka.
Jarmila Maleňáková zemřela 21. 10. 2022 ve Valašském Meziříčí. Bylo jí 85 let. (r)

více

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button